Einstein'dan Hayat Dersi… (12.01.2015)

Ürün Kategorileri

Einstein'dan Hayat Dersi… (12.01.2015)

Sevgili dostlar, yaşam çok uzun değil. Şöyle geriye doğru bir düşünün, arkanıza bir bakın, zamanın ne kadar hızlı geçtiğini hemen anlarsınız.
İnsan için en değerli şey zamandır. Zamanı iyi kullanmak, yaşananlardan ders çıkarmak, bu konuda deneyim sahibi olmuş insanların görüşlerinden istifade etmek gerekir. Bunun için bilime birçok katkı sağlamış Einstein'ın başarı sırlarını sizlerle paylaşalım istedik.
       Albert Einstein çoğu insan tarafından dahi olarak görülür. Şu ana kadar yaşamış en etkili bilim insanı olmanın yanında teorik fizikçi, filozof ve yazardır. Einstein diyor ki;
"Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım. "Sizin merakınızı çeken nedir? Neyi en çok merak ediyorsunuz? Benim merak ettiğim neden bazı insanların başarılı olup bazılarının olamadığıdır. Bu yüzden yıllarca başarı üzerine çalıştım. Merakınızın peşinden giderseniz başarıya ulaşırsınız. 

Merakınızın peşinden gidin.
"Çok zeki olduğumdan değil, sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğimden başarıyorum. " Belirlediğiniz yolun sonuna ulaşacak kadar sabırlı mısınız? Posta pullarının gideceği yere varasıya kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun ve başladığınız işi bitirin. Azim paha biçilmezdir.

"Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi, öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir. " İki atı aynı anda süremezsiniz. Bir şeyler yapabilirsiniz ama her şeyi yapamazsınız. Şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi şu anda yaptığınız işe verin. Bugüne odaklanın.

"Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Zekânın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil.” Bu yüzden hayal gücünüzün hantallaşmasına izin vermeyin. Hayal gücü güç verir.
"Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir. "Hata yapmaktan korkmayın. Eğer nasıl okuyacağınızı bilirseniz hatalar sizi daha iyi bir konuma getirebilir. Başarılı olmak istiyorsanız yaptığınız hataları üçe katlayın. Hata yapın.

"Ben geleceği hiç düşünmem, ne de olsa gelecektir." Geleceği ayarlamanın tek yolu olabildiğiniz kadar şimdide olmaktır. Şu anda dünü ya da yarını değiştiremezsiniz. Önemli olan tek an şimdidir. Anı yaşayın.

"Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın." Zamanınızı başarılı olmak için harcamayın, değerler yaratın. Eğer değerli olursanız başarı kendiliğinden gelecektir. Değer yaratın.

"Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir." Her gün aynı rutinde yaşayarak farklı görünmeyi bekleyemezsiniz. Hayatınızın değişmesini istiyorsanız kendinizi değiştirmelisiniz. Değiştirmezseniz, farklı sonuçlar beklemeyin.

"Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir." Bir konuyu tartışabilirsiniz ama bu size sadece felsefi bir anlayış kazandırır. Bir konuyu bilmek istiyorsanız onu deneyimlemelisiniz. Bilgi deneyimden gelir.

"Oyunun kurallarını öğrenmek zorundasınız. Böylece herkesten iyi oynayabilirsiniz." Yapmanız gereken iki şey var. Birincisi oynadığınız oyunun kurallarını öğrenmek. İkincisi ise oyunu herkesten iyi oynamayı istemek. Bu iki şeyi yaparsanız başarı sizinle olur! Kuralları öğrenin, daha iyi oynayın.
Hayat değerlidir, sağlıklıyken değerini bilin…
 
Mehmet Ali Bayraktar
malibayraktar@yahoo.com