BAYRAM HABERLERİ (27.08.2018)

Büyük kurban bayramı tatilini geride bıraktık. 
Bu sürede neler yaşandı bir bakalım istedik.
İşte size ülkemden bayram haberleri:
9 günlük tatil nedeniyle büyük kentlerden sahillere akın yaşandı.  Tatil yörelerinde otellerde yer kalmadı, yer bulamayan bazı vatandaşlar parkları, kumsalları mesken tuttu. Trafik kazalarında 140 dan fazla insan, hayatını kaybetti. Yollar kan gölüne döndü, birçok kişi de yaralandı. Maddi hasarlı pek çok kaza yaşandı.
Acemi kasaplar yine kendilerini kesti. Kurban keserken kendini yaralayan vatandaşlar hastanelerin yolunu tuttu. Hastanelerin acil servislerinde yoğunluklar yaşandı. Denizli bu konuda rekorun sahibi oldu.
Bursa’da kesilmek üzere terasta tutulan keçi, iplerinden kurtulunca 3.kattan aşağıya atladı ve yolda yürüyen Mehmet Sıttık adlı kişinin üzerine düştü. Düşmenin etkisiyle kafatasında kırıklar oluşan talihsiz adam, hastanede tedavi altına alındı.
Rize’nin İyidere ilçesinde kurban bayramının birinci günü kesilmek üzereyken ipini kopararak kaçan ve kovalanan dana, denize girip gözden kayboldu. Kaybolan dana, Bayramın son günü Trabzon Sürmene’de denizde ortaya çıktı. 23 kilometre uzağa yüzen ve halsiz kalan dana, Sahil Güvenlik görevlilerince yakalanarak, sahibine teslim edildi.
Suudi Arabistan Prensi, bayramda futbol ligimize göz dikti. Prens, Fenerbahçe ve Galatasaray’a 28,5 milyon Euro transfer bedeli ödeyerek Türk futbol piyasasını alt üst etti. 
Denizli’de İlginç bir olay yaşandı. Denizlispor’un süper lige ilk defa çıktığı ve 1983 yılında aldığı kupa dâhil iki şampiyonluk kupasını bir vatandaşın evine götürüp saksı olarak kullandığı ortaya çıktı. Kulüp alarma geçti, detaylı bilgiye ulaşılamadı. Denizlispor’un kupasına bile sahip çıkamadığı anlaşıldı. Üzücü ve düşündürücü…
ABD başkanı Trump, Erdoğan ile iyi anlaştıklarını ancak Rahip Brunson bırakılana kadar pazarlıktan çekildiklerini, korkunç bir hata yapıldığını ve herhangi bir taviz vermeyeceklerini açıkladı. Daha sonra Trump’un ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Türk hükümeti Brunson’ı şartsız serbest bırakması durumunda kriz anında çözülür, dedi. İşte bu arada ABD Büyükelçiliği’ne silahla 6 el ateş edildi. Ateş eden kişiler kısa sürede yakalandı. Yakalanan kişiler ifadelerinde; Dolar artışı, Türkiye’ye yönelik tehditler, Trump’un açıklamaları canımızı sıktı, biz de gidip büyükelçiliğe ateş ettik, dediler. Tüm bu gelişmelere rağmen bayram süresince dolarda bir artış olmadı.
Bayram öncesi emekli maaşlarının ödeneceği açıklanmıştı ancak öyle olmadı. SGK; 2 milyon 581 emeklinin maaşının bayramdan evvel ödenemediğini, bunların 28 Ağustos’ta ödeneceğini açıkladı. Emekliler ayrımcılığa maruz kaldı…
Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaşam memnuniyeti araştırmasına göre; en mutlu şehrin Sinop olduğu açıklandı. Mutluluk endeksini iyi incelemek gerektiği ortaya çıktı. Bu arada küresel iklim değişikliği nedeniyle Van Gölü 2 metre yükseldi. Yetkililer bu durumun büyük bir tehdit oluşturduğunu açıkladılar.
Ekonomi basının saygın isimlerinden Güngör Uras hayata veda etti ve son yolculuğuna uğurlandı. Cenazedeki çelenklerden birinde Uras’ın yazılarında hep atıfta bulunduğu Ayşe Teyze ve Ali Rıza Amca isimleri dikkat çekti. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun…
Bir bayram böyle geçti. Ne yazık ki;  umut ve sevinç dolu bir haber yazamadık. Bayram sonrası haberlerin iyi olmasını, piyasalara güvenin hâkim olmasını dileriz.
30 Ağustos benim doğum günüm. Yeni yaşımda güzel, başarılı, topluma faydalı günlerim olsun isterim. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun…


Mehmet Ali Bayraktar
mab@malibayraktar.com