GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL (11.02.2019)

Yaşadığımız ekonomik sorunlar, yaşam kalitemizi bozabiliyor, insanları karamsarlığa itebiliyor. Bu nedenle öncelikle beden ve ruh sağlığımızı korumamız gerektiğine inanıyorum. Her şeyin başı sağlıktır diyorum.  
Maddi açıdan hayatta zengin olmak iyi bir şeydir ancak para her şeyi satın alamaz. Mesela ev satın alır ama yuva satın alamaz. Yatak alır ama uyku alamaz. 
Yiyecek alır ama iştah alamaz. Eğlence alır ama mutluluk alamaz…
Bu konuda yazılmış pek çok hikâye var. Bunlardan birini paylaşalım;
İki Gezgin Melek, geceyi geçirmek için oldukça varlıklı bir ailenin evinin kapısını çalmışlar. Aile, pek kaba bir üslupla, meleklere yatacak yer olarak koca malikânenin konuk odalarından birini vermek yerine, soğuk ve bodrumdaki bir köşeyi göstermiş. 
Melekler buz gibi odanın soğuk ve sert zemininde kendilerine yatacak bir yer hazırlamaya çalışırken, yaşlı melek duvarda bir delik görmüş ve kalkıp deliği onarmaya girişmiş. Genç Melek, Yaşlı Meleğe bu hareketinin nedenini sorunca, Yaşlı Melek hafifçe gülümsemiş:
Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir... 
Sabah malikâneden ayrılan melekler, gece bastırınca bir kez daha kalacak yer bulmak umuduyla, bu defa çok fakir bir çiftçi ailesinin kapısını çalmışlar. Son derece misafirperver olan fakir karı koca, sofralarında ne var ne yoksa meleklerle paylaştıktan sonra, onlara rahatça uyumaları için kendi yataklarını vererek yanlarından ayrılmışlar. 
Sabah güneş doğduğunda, melekler zavallı karı kocayı gözyaşları içinde bulmuşlar. Yegâne geçim kaynakları olan tek inek de tarlalarının ortasında cansız yatmaktaymış. Genç Melek bu sefer iyice öfkelenerek Yaşlı Meleğe isyan etmiş: 
Bunun olmasına nasıl izin verebildin?  
O varlıklı kaba adamın her şeyi vardı ama sen kalktın ona yine de yardım ettin. Bu iyi yürekli fakir ailenin ise o tek inekten başka hiçbir şeyleri yoktu. Buna rağmen onu bile paylaşmaya gönüllü oldular. Ama sen o ineği de yitirmelerine izin verdin! 
Bunun üzerine Yaşlı Melek, Genç Meleğe dönerek şu cevabı vermiş: 
Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir…
O zengin malikânenin bodrumunda kaldığımız gece, duvardaki deliğin dibinde külçe külçe altın saklı olduğunu fark ettim. Malikânenin sahibi bu kadar açgözlü olduğu için ve kendisine verilmiş şans sayesinde edindiği zenginliğin bir parçasını bile paylaşmaya yanaşmadığı için, ben de o deliği öyle bir kapatıp mühürledim ki artık arayıp bulsa da açamaz. 
Ve devam etmiş: 
Sonra, dün gece biz çiftçi ailesinin yatağında uyurken, Ölüm Meleğinin o çiftçinin karısını almaya geldiğini gördüm. 
Ben de onun yerine Ölüm Meleğine ineği verdim. 
Yaşlı Melek, gülümseyerek bir kez daha eklemiş: 
Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir… 
Bazen, işler istediğimiz gibi sonuçlanmadığında, aslında bizim de başımıza gelen tam da budur işte. 
Eğer inanıyorsanız, yapmanız gereken şey sadece, her sonucun her zaman sizin lehinize olduğuna güvenmektir. 
Bunun böyle olduğunu, ancak belirli bir zaman sonra öğrenebilecek olsanız bile bazı insanlar, hayatımıza girerler ve çabucak çıkarlar.
Her şey, her zaman, göründüğü gibi değildir.

Mehmet Ali Bayraktar
mab@malibayraktar.com