GÜLMEK SANA YAKIŞIYOR DENİZLİ (18.04.2016)

Rotary, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak amacıyla 1905 yılında kurulmuş bir dernek. Bir dini, siyasi veya yardım derneği değil.  İnsanlığa hizmet vermek amacıyla bir araya gelen iş ve meslek sahibi kişilerin dünya çapında örgütlendiği bir hizmet kuruluşu. Dünyada 1.270.000 üyesi var.
Rotary, evrensel bir hizmet kuruluşu olarak özellikle açlığın olduğu yere gıda, hastalığın olduğu yere sağlık, yalnızlığın olduğu yere dostluk, çaresizliğin olduğu yere umut arayışı içinde dışa dönük hizmetler gerçekleştiriyor. Hizmet ideali “kendinden önce hizmet” olan Rotary Kulüp üyeleri, yaşamlarında başkalarına karşı düşünceli ve yardıma hazır davranış biçimi sergilemeyi misyon edinmişler.
Bölgemizde faaliyet gösteren Denizli Rotary Kulübü, bu yıl 38nci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Denizli Rotary Kulübü geçirdiği 38 yıl boyunca şehrimizde ve bölgemizde çok değişik projelere imza atmış. Projelerin insan temelli ve toplumda değer yaratan projeler olmasına özen göstermiş.
Okuma yazma kursları, anne-baba okulu, gezici atölye ile meslek edinme kursları, ilköğretim okulları arasında bilgi yarışmaları, sağlık taramaları, birçok köy okulu ve okul kütüphaneleri açılışı, sanat evleri, spor merkezleri, meslek tanıtım ve liderlik geliştirme eğitimleri, üniversite ve devlet hastanelerine tıbbi cihazların alınması, hastalıklar konusunda bilinçlendirme projeleri, öğrenci bursları, su tasarrufu, içilebilir su projeleri,  trafikte saygı projeleri, tutuklu ve hükümlülere yönelik mesleki gelişim eğitimleri, istihdamı arttırıcı işsizlere yönelik eğitimler, çevreyi ve doğal hayatı koruma çalışmaları, gerçekleştirilen projelerden bazıları.
Topluma karşılıksız hizmet etme anlayışında bir marka olan Denizli Rotary Kulübü, yeni bir proje ile Denizlilerin karşısına çıktı. Projenin adı; “Gülmek Sana Yakışıyor Denizli”
Bu proje ile tüm olumsuzluklara rağmen, insanların birbirine daha bağlı ve daha düşünceli olmaları, birbirlerini olumlu sözcüklerle, saygılı, kibar ve nazik davranmaları, iş, özel, eğitim ve aile yaşantılarında daha keyifli olmaları hedeflenmiş. “Mutlu Bir Denizli Halkı” yaratmayı sağlayacak bu çalışma ile toplumu bilinçlendirmek amaçlanmış.
Bu amaç doğrultusunda Denizli Rotary Kulübü, kamu kurum ve kuruluşları, özel kuruluşlar, ulaşım hizmeti veren kuruluşlar, mağazalar, marketler, kafeteryalar, eğitim kuruluşları, hastaneler ile işbirliği yapmak istiyor. Yapılacak işbirlikleri ile eğitimler ve seminerler vermek, yarışmalar, kampanyalar düzenlemek, afişler ve broşürle toplumu bilgilendirmek istiyor.
Şehrimizdeki tüm vatandaşların gülümsemesini, birbirleriyle ilişkilerinde sevgi sözcüklerini kullanmasını ve yaşamdan keyif almalarını sağlamak istiyor. Denizli insanının ve kurumlarının motivasyonunu yükseltmek istiyor.
Çünkü Denizli buna layık, diyor…
Çünkü Denizli insanı bunu hak ediyor, diyor…
Gülümsemenin, birbirimize selam vermenin, olumlu sözcükler kullanmanın hiçbir yan etkisi olmadığını, tam tersine bağışıklık sistemini harekete geçirip güçlendirdiğini, stresle bağlantılı en az 4 hormonu azaltıp, kasları gevşettiğini, tansiyonu düşürdüğünü vurguluyor.
Gülümsemenin reçetesiz olarak her yerde kolaylıkla bulunduğunu, bulaşıcı olduğunu, her şeyden önemlisi bedava olduğunu hatırlatıyor.
Denizli Rotary Kulübü’nün bu projesini alkışlıyoruz.
Herkesin bu projeye katılmasını diliyoruz.
Tüm Denizli halkını;
Gülümsemeye,
Nazik, saygılı, olumlu sözcüklerle konuşmaya,
Karşılık beklemeden selam vermeye,
Hayata değer katmaya davet ediyoruz.
Gülmek sana yakışıyor Denizli!
 
 
Mehmet Ali Bayraktar
malibayraktar@yahoo.com