İŞİNİZİ KURARKEN... (09.04.2018)

Hem dünyada hem de ülkemizde ekonomide önemli gelişmeler yaşanıyor.
Dünya ticaretinde yaşanan son gelişmeler hiç olmadığı kadar ilginç.  ABD’nin Çin ve bazı ülkelere getirmek istediği gümrük vergileri ticaret savaşlarına yol açıyor. Her gün yeni bir haber, yeni gelişmeleri tetikliyor ve bu gelişmeler piyasaları dalgalandırıyor.
Sadece menkul kıymet borsaları değil, döviz, altın ve buna bağlı diğer piyasalar da bu gelişmelerden nasibini alıyor. Beklenmeyen hareketler, inişler, çıkışlar yaşanıyor. Bu durum ülkemize de yansıyor. Hatta başka gelişmelerle Türkiye, bu durumdan daha da fazla etkileniyor. Özellikle dövizde ve altında hareketlilik sürüyor.
İşte bu ortamda devlet yeni teşvik paketleri hazırlayarak bu gidişatın önünü kesmek ve yatırımı teşvik etmek istiyor.  Bu çerçevede yeni yatırım yapacaklara yeni iş kuracaklara yeni teşvikler geliyor.  Esnafın, sanayicinin zor günler geçirdiği şu günlerde yatırım yapmak ve yeni iş kurmak kolay mı?
Elbette herkes kendi işini kurmak, geliştirmek ister. Fakat kendi işini kurmak isteyenleri bekleyen pek çok zorluklar var. Hiçbir şey düşünüldüğü ve masada hazırlandığı kadar kolay değil. Öncelikle bir plan yaparsınız, araştırırsınız, sonra hesap kitap yaparsınız. Her şey yolunda giderse bu çerçevede hareket edersiniz.  
Biliniz ki; planınız tam olarak tutmayacak. Çünkü İş kurma kararını aldıktan sonra yaptığınız plana uyamadığınızı, plana sabit kalamadığınızı göreceksiniz. Yaptığınız planlar, öncelikleriniz nedeniyle değişecek. Bu durum moralinizi bozmasın, programınıza devam edin.
Bütçeniz düşündüğünüz ve hesapladığınız rakamların çok üstüne çıkabilir. Bunun nedeni çok farklı olabilir. Tecrübelerle sabittir ki, yeni bir iş kurarken ayırdığınız para yeterli olmuyor, para yetmiyor. Buna hazırlıklı olun.
Çok yetenekli, çok başarılı biri olabilirsiniz. Çevrenizden bu konuda övgüler alıyor olabilirsiniz ancak kendi işinizi kurduğunuzda çömez muamelesi göreceğiniz kesindir. Dolayısıyla bu duruma hazır olmalısınız.
Yeni bir firma, yeni bir isim olduğunuzdan yapacağınız işte süreye ihtiyacınız olacaktır. Kendi işini kuracaklara verilen imkânlar asla bildiğiniz gibi olmayacaktır.
Başta devlet olmak üzere bir sürü kişi, kurum, banka veya kredi kuruluşu işini kurmak isteyenlere destek verdiklerini söylerler. Fakat bu destekleri almanız hiç de öyle kolay ve ucuz değildir. Bunun için gereken şartları iyi inceleyin.  Şartların asla göründüğü kadar kolay olmadığını anlayacaksınız.  Şartların sizi sıktığını fark edeceksiniz. Hazırlıklı olun…
Kendi işinizi yaparken; kendinize vakit ayırabileceğinizi, işe geç saatte gidip, akşam erken çıkabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Biliniz ki; kendi işinizi yaparken eskisinden çok daha fazla çalışacaksınız. Bazen hafta sonları bile kendinizi çalışıyor bulacaksınız.
Vergi, sigorta, kira, maaş, faturalar derken günler çok hızlı geçecek. Tüm vergi ve faturaların ödenmesi gerekecek. Evdeki hesap çarşıya uymayacak, canınız sıkılacak. 
İşi bir kurayım her şey yoluna girer diyorsanız, yanılıyorsunuz. İşi kurmak en kolayıdır önemli olan düzeni kurduktan sonra yürütebilmektir. Yani esas olan işi sürdürmek, faturalarınızı ödeyebilmek ve sonuçta para kazanabilmektir. 
En son olarak yaptığınız işte mutlu olmak ve başardım diyebilmektir.
O yüzden bir süre sonra kendinize şu soruyu soracaksınız;
Acaba doğru mu yaptım?
Niyetimiz sizi bezdirmek, engel olmak değildir. Amacımız işinizi kurarken nelerle karşılaşabileceğinizi göstermek, tedbirli ve dikkatli olmanızı sağlamaktır.
İşinizi kurarken teşviklerden yararlanın ama hesabınızı iyi yapın.

Mehmet Ali Bayraktar
mab@malibayraktar.com