MÜKELLEF NE DİYOR? (06.04.2020)

Tüm dünya zor günlerden geçiyor… 
Ülkeler bu zor günlerde hem sağlık, hem de ekonomi alanında tedbirler alıyorlar. Hükümetler peş peşe büyük meblağlı destek paketleri açıklıyorlar. Hatta bolca para basıp insanların ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. 
Bilindiği gibi ülkemizde de çeşitli tedbirler alındı. Bu tedbirler kapsamında; Hazine ve Maliye Bakanlığı, 24 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 518 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile bazı sektörlerde beyanname verme ve vergi ödemelerini öteleme yoluna gitti. Ancak bazı sektörleri ötelemedi…                
Aşağıda belirttiğimiz mükelleflerin, 1 Nisan ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiş, vergi beyan ve ödeme süreleri uzatılmıştır;
a) Ticari, zirai ve mesleki kazanç yönünden gelir vergisi mükellefi olanlar. Yani çiftçi, terzi, manav, avukat, mali müşavir, mimar, mühendis, eczacı, doktor, dişçi, veteriner, fizyoterapist, yazılımcı, sanatçı gibi mükellefler de dâhil olmak üzere bilanço ve işletme hesabı esasına göre defter tutanlar ile serbest meslek kazancı elde eden gelir vergisi mükellefleri,
b) Korona virüs salgınından doğrudan etkilenen ve ana faaliyet alanı itibarıyla;
- alışveriş merkezleri dâhil perakende,
- sağlık hizmetleri,
- mobilya imalatı,
- demir çelik ve metal sanayii,
- madencilik ve taş ocakçılığı,
- bina inşaat hizmetleri,
- endüstriyel mutfak imalatı,
- otomotiv imalatı ve ticareti ile otomotiv sanayii için parça ve aksesuar imalatı,
- araç kiralama, depolama faaliyetleri dâhil lojistik ve ulaşım,
- sinema ve tiyatro gibi sanatsal hizmetler,
- matbaacılık dâhil kitap, gazete, dergi ve benzeri basılı ürünlerin yayımcılık faaliyetleri,
- tur operatörleri ve seyahat acenteleri dâhil konaklama faaliyetleri,
- lokanta, kıraathane dâhil yiyecek ve içecek hizmetleri,
- tekstil ve konfeksiyon imalatı ve ticareti,
- halkla ilişkiler dâhil etkinlik ve organizasyon hizmetleri sektöründe faaliyette bulunanlar,
c) İçişleri Bakanlığınca alınan tedbirler kapsamında geçici süreliğine durdurulan yüzme havuzu, hamam, kaplıca, spor, oyun ve düğün salonu, berber ve kuaför gibi işyerleri.
Bu mükelleflerin Nisan, Mayıs Haziran ayında vermeleri gereken muhtasar ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme süresi 27 Temmuz 2020 günü sonuna kadar uzatılmıştır. 
Ancak yukarıda yazdığımız sektör ve mükellef grupları dışında kalanların beyan ve ödeme süreleri uzatılmamıştır. Yani devlet, tüm mükelleflere eşit davranmamıştır. Oysa tüm mükelleflerin bu zor günlerde ayakta kalmaya ve devletin desteğine ihtiyacı vardır.
Zor günler geçiren tüm iş insanları, Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan hiç bir ayrım yapmamasını talep ediyor. Tüm mükelleflerin mücbir sebep kapsamına alınmasını, beyan ve ödeme süresinin 27 Temmuz 2020 tarihine ötelenmesini istiyor ve bekliyor.
Elbette devletin en önemli gelir kalemi, vergilerdir. Bu vergileri verenler de mükelleflerdir. Mükellefleri sektörlere göre ayırarak ayrımcılık yapmak haksızlıktır. Mücbir sebep tüm sektörlere ve tüm mükelleflere uygulanmalıdır.
Umarız devletimiz ve bakanlığımız bu talebi yerine getirir.
Tüm mükelleflerimizi rahatlatır.
Sağlıklı günler dileriz.
                                                                                               
Mehmet Ali Bayraktar
mab@malibayraktar.com