SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ (12.12.2016)

 İstanbul’da cumartesi akşamı oynanan Beşiktaş- Bursaspor maç sonunda teröristlerce patlatılan bomba yüreklere düştü. Bombanın etkisi öyle güçlüydü ki, İstanbul’un Anadolu yakasından, ta Ataşehir’den bile duyuldu.
İnsanlar bir anda dehşete düştü. Herkes telefona sarıldı… 
Ambulanslar, polis araçları bir anda olay yerine giderlerken yüzlerce insan şaşkınlıktan ne yapacaklarını bilemez haldeydi.  Anneler, babalar, kardeşler, çocuklar, dostlar, arkadaşlar birbirlerini arayarak, nerede olduklarını, saldırıdan etkilenip etkilenmediklerini, yaralanıp yaralanmadıklarını öğrenmeye çalıştılar.
Sonuç çok acıydı; 41 şehit, 150’den fazla yaralı…
Merkezi Londra’da bulunan ünlü haber ajansı Reuters'ın haberine göre, saldırıyı terör örgütü PKK'nın uzantısı TAK üstlendi.
Türk milleti PKK’yı bir kez daha lanetledi. Küçük, büyük, yaşlı, genç, çocuk, kadın, erkek, herkes ‘‘Artık Yeter’’ dedi.
İstanbul’da düzenlenen cenaze töreninde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; 
‘‘Yarından tezi yok, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin güvenlik güçlerinin birinci öncelikli işi bunu yapanlardan intikam almaktır. Karada havada denizde yerin neresinde olursa olsun, hangi güce sığınmışlarsa sığınsınlar, Türk Milleti bu kanı yerde bırakmayacaklardır. Maliyeti ne olursa olsun bu hesap görülecektir,’’ dedi.
Hain terör saldırısını protesto etmek için Pazar günü İstanbul’un her köşesinden gelen vatandaşlar patlamanın olduğu noktaya çiçek bıraktılar, dualar okudular.
İspanyol Futbol Federasyonu İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısı nedeniyle La Liga ve alt liglerde Pazar günü oynanan maçlardan önce saygı duruşu yapılmasına karar verdi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, İstanbul'daki terör saldırısını kınadıklarını belirterek, Almanya'nın Türkiye'yle dayanışma içinde olduğunu vurguladı.
Avrupa Birliği yetkililerinin İstanbul terör saldırısına gösterdikleri tepki ise son derece cılız ve etkisizdi. Saldırıya bir türlü terör saldırısı diyemediler. Saldırının üzerinden saatler geçmesine rağmen, ne AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ne de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker herhangi bir açıklama yapmadı. 
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise, Twitter hesabından yaptığı kısa açıklamada, "Kalbim, Türk vatandaşları ve saldırı kurbanlarının aileleriyle beraber, onlarla dayanışma içindeyim." ifadeleri ile yetindi.
İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, İstanbul'daki saldırıya ilişkin resmi Twitter hesabından "İstanbul’daki saldırıyı kınıyorum. Düşüncelerim, olaydan etkilenenlerle birliktedir. Birleşik Krallık, terörle mücadelede Türkiye ile çalışmaya bağlı." ifadelerini kullandı.
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Price, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD,  İstanbul'da çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına sebep olan terör saldırısını en güçlü şekilde kınamaktadır." ifadelerine yer verdi. 
Artık Türk Milletinin sabrı kalmadı. 
Kınıyoruz, kalbimiz sizinle gibi ifadelere artık kimse inanmıyor. Daha fazlasını istiyor.
Terörün bitmesini, kanın durmasını bekliyor.
Bomba sadece insanlarımızı öldürmekle kalmadı.
İnsanların yüreklerine köz gibi düştü. 
Kalplere bir hançer gibi saplandı.
Türkiye ağladı, yas tuttu.
Bu böyle devam edemez. Artık yeter!
Sözün bittiği yerdeyiz…


Mehmet Ali Bayraktar
mab@malibayraktar.com