TAHTI TERK ETTİREN AŞK ÖYKÜSÜ (14.11.2016)

   Vergi affı ve matrah artırımı konusunda 9 ayrı makale yazdık. Vergilere biraz ara verelim istedik. Bu defa köşemizi büyük önder, Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat şahit olduğu ve değerlendirmede bulunduğu bir aşk öyküsüne ayırdık. 
İngiltere Kralı ve Hindistan İmparatoru V.George’un 20 Ocak 1936’da ölümü ile tahta geçen büyük oğlu VIII. Edward, resmi matem sona erdikten sonra Ağustos ayında Nahlin yatı ile Akdeniz’de bir geziye çıkmıştır. 
Bu geziyi İstanbul’a kadar uzatarak, kişiliğine ve yaptıklarına karşı hayranlık duyduğu Mustafa Kemal ile tanışmak istemiştir. 
İngiltere Büyükelçisi Sir Percy Loraine’in, Kral’ın Ankara’ya gelerek, Cumhurbaşkanı’nı resmen ziyaret etmesini önermesine karşın, bunun gayri resmi bir ziyaret olması istenmiştir. Mustafa Kemal, önem verdiği bu ziyaret için protokolü umursamamış, İstanbul’a gelmiştir.
27 Ağustos 1936 tarihli “Daily Telegraph” gazetesinde, “tarihte ilk kez meydana gelen bir olay” başlıklı bir haber göze çarpıyordu. “Kral, Kemal Atatürk’le buluşmakla 21 yıl önce Çanakkale’de İngilizler’e karşı savaşan komutanla, sonradan yurdunu 1923’te bir devlet haline getirmeye vakfeden bir cumhurbaşkanını yakından tanımış olacaktır” deniliyordu.
Kral’ı yakınlarını taşıyan Nahlin, 4 Eylül 1936 günü Gökçeada açıklarında Türk karasularına girdi ve Orgeneral Fahrettin Altay ile Dışişleri Temsilcisi Bülent Uşaklıgil tarafından karşılandı. Kocatepe Deresi önlerinde, 18 Mart 1915’te bu sularda batırılan İngiliz gemilerinde ölenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.
Nahlin, 5 Eylül’de Kabataş açıklarında demirlemişti ve Kral, bindiği motordan rıhtıma çıkmasına yardım etmek üzere Mustafa Kemal’in uzattığı elle karşılaşmıştı.
Gerçekten de VIII. Edward, Çanakkale’nin komutanıyla ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devletinin cumhurbaşkanıyla buluştu. İlk kez buluşan eller, Birinci Dünya Savaşı’ndan beri İngilizler’e düşman gözüyle bakan Türk halkının tutumunu da değiştirdi. 
VIII. Edward, Türk kamuoyunda yeni bir havanın yaratılmasına yardımcı olmuştu. Bundan sonra yıllarca, İstanbul ve Anadolu kahvelerinin duvarları, iki devlet başkanını, memleketlerinin bayrakları altında yan yana oturmuş gösteren renkli resimlerle süslendi.
Özellikle ay ışığıyla aydınlanan Boğaz sularında Türk donanmasının da katıldığı bir “Venedik Gecesi” ile “Marmara’da yapılan yarışlar” gibi etkinliklerle renklenen bu ziyarete, damgasını bir aşk öyküsü vurmuştu.  
VIII. Edward’ın yanındaki Amerikalı Wallis Warfield adlı hanıma gösterdiği ilgi, Mustafa Kemal’in dikkatini çekmişti. Mustafa Kemal bu durum için şunları söylemişti: 
“Kral’ın Madam’a karşı zaafı olduğunu görüyorum.
Korkarım ki, tahtını bu kadın yüzünden kaybedecek.”
Mustafa Kemal’in bu öngörüsü bir müddet sonra gerçekleşti…
İngiltere’de Saray çevresi ve hükümetin ileri gelenleri, “soylu olmayan” bir hanımla evlenme isteğine şiddetle karşı çıktı. Bunun üzerine VIII. Edward, aşkı uğruna tahtını terk etti. Haliyle, Edward ile Bayan Simpson aşkı, romanlara, filmlere konu oldu… 
10 Kasım 1938 yılından bu güne 78 yıl geçti. 
Mustafa Kemal Atatürk’ü her zamankinden daha çok özlüyor, sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad, mekânı cennet olsun…


Mehmet Ali Bayraktar
mab@malibayraktar.com