YAŞAM BİR KÖRDÜĞÜM (24.11.2014)

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren, eğitimini ABD’de tamamlayan, ardından Bursa’da 28 yıllık yaşantısında mesleğini zirveye taşımayı başarmış bir hekimdir o,
Düşküne, yalnıza, hastalara bilgi ve becerisini hiçbir zaman eksik etmeyen, çıkar tutkusundan uzak bir yaşam sürdürmeyi bilendir o,

Ailem ve öğrencilerim benim en büyük servetimdir, diyen bir beyefendidir o,
Bilgi, yetenek ve hizmetini herkesle paylaşırken; doğrularla gurur duyan, yanlışları kınayan biridir o…

Denizli Rotary Kulübü’nün ‘Bugün Bir Saat Yarın Bir Hayat’ projesinin kapanış töreni için Kasım ayının başlarında Denizli’ye geldi. Her zaman olduğu gibi, Denizli TED Koleji’nde de ateşli ve yürekten konuştu. Herkesten büyük alkış aldı. Yazdığı kitabı dostlarına elleriyle dağıttı.

Tanıyanların, bilenlerin sevgi ve saygı duyduğu bu duayen insanın adı; Prof. Dr. İ.Ayhan Özdemir’dir.
Kitabını okudum, yazmaya karar verdim.
Kördüğüm isimli şiir kitabının önsözünde diyor ki;

“Yaşamın tüm evrelerindeki olumlu, olumsuz her olgu sürecini sürdürür ve tamamlar. Bu her zaman, her birey için değişmeyen bir gerçektir. İnsan yaşamında gerçekler yönlendiricidir. Ancak duygularla gerçekleri birleştirmek zordur. Geçmişe dönüp baktığınızda gerçekleştirdikleriniz, söyleyip yazdıklarınız sizinle anılacaktır.

Uzun yıllar bilgi, beceri ve yeteneğimi esirgemeden, ızdırap çeken, üzüntü yaşayan, gözyaşı dökenlere uzattığım el, paylaştıklarım, insanlığa olan saygımın kanıtı olmuştur. Hiçbir beklentim olmadan erdemi paylaştığıma, yalnızla yürüdüğüme, doğrudan ayrılmadan güven, sağladığıma inancım tamdır…”

Yazdıklarını okuyup, düşününce sanki bir yaşam dersi veriyor hissine kapıldım. Kitabın sayfalarını araladıkça, yeni dizeleri okudukça keyif aldım. 1997 yılında yazdığı satırlar, sanki bugün için yazılmış diye düşündüm.
      
 “Geçmişi karalar, bugünü aralar,
Geleceği yaralarsanız, asla başarılı olamazsınız.
Geçmişi anar, bugünü yaşar,
Geleceği planlarsanız asla pişman olmazsınız.”
Prof. Dr. İ.Ayhan Özdemir’i tanığım günden bugüne hep saygı duydum. Duruşuyla, fikirleriyle, yaptıklarıyla, topluma sunduğu hizmetlerle örnek bir insan olarak gördüm, bildim. Kördüğüm isimli kitabındaki bir uyarısı dikkatimi çekti;

Hizmeti kutsal sayıp durmadığını,
Hizmeti için suçlandığını,
Derman için arandığını,
İnsana saygıdan sorgulandığını,
Bir ömrü böyle yaşadığını,
Hatırla !
Uzun yaşamın kısa hikâyesini
Unutma !

Değerli insan Prof. Dr. İ.Ayhan Özdemir’e sağlık ve mutluluk dileriz. Ülkemize, dünyamıza ve insanlığa verdiği güzel hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz.
Yaptığı çalışmalarla gök kubbede hoş bir seda bıraktığını belirtelim ve yazımızı yine onun bir sözüyle bitirelim;
Yaşam bir kördüğüm, çözebildiğin kadar başarıdır.
 
Mehmet Ali Bayraktar
malibayraktar@yahoo.com