YENİ YIL REÇETESİ (24.12.2018)

2018 yılının bitmesine çok az kaldı. Yeni bir yıla merhaba demeye hazırlanıyoruz. 2019 yılı ekonomik ve sosyal anlamda zor bir yıl olacak. Bu zor şartlar dengemizi bozabilir ve bizi kolayca hasta edebilir…
Yeni yılda hasta olmayın diye bir reçete hazırladık; 
Bakalım reçetemiz ne diyor?
Yeni yılda duygularınızı anlatın.
Çünkü saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular gastrit, ülser, bel fıtığı, bel ağrıları gibi hastalıklara yol açar. Zamanla, duyguların bastırılması kansere dönüşür. Öyleyse, sırlarımızı, hatalarımızı birileriyle paylaşalım. Diyalog, konuşma, kelime çok güçlü birer ilaç ve mükemmel birer terapidir. Mutlaka uygulayalım.
Yeni yılda kararlı olalım. 
Kararsız kişi güvensiz, endişe ve ıstırap içinde olur. Kararsızlık sorunları, endişeleri ve çatışmaları çoğaltır. İnsanlık tarihi kararlardan oluşur. Karar vermek, diğerlerinin kazanması için vazgeçmeyi ve avantajları kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. Kararsız kişiler mide rahatsızlığı, sinir hastalıkları ve cilt sorunlarının kurbanıdırlar. Sorunların çözümü için karar verelim.
Yeni yılda olduğundan farklı yaşamayalım.
Gerçeği saklayan, rol yapan, her zaman mutlu olduğu görüntüsü veren, mükemmel görünmek isteyen kişi tonlarca ağırlığı biriktirir. Ayağı kilden olan bronz bir heykeldir. Sağlık açısından aldatıcı görünerek yaşamak kadar kötü bir şey yoktur. Kaderleri ilaç, hastane ve acıdır. Gerçekçi olalım ve ona göre yaşayalım.
Yeni yılda eleştirileri kabullenelim.
Reddedicilik ve kendine saygı eksikliği, bizi kendimize yabancılaştırır. Kendimizle barışık olmak, sağlıklı yaşamın anahtarıdır. Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olurlar. Eleştirileri kabullenelim. Bu bilgeliktir, akıllılıktır ve terapidir.
Yeni yılda sorunlara çözümler bulalım.
Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar ve sorunları büyütürler. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlığı kovmak için bir kibrit yakalım. Unutmayalım; arı ufacıktır fakat var olan en tatlı şeylerden birisini üretir. Olumsuz düşünce, hastalığa dönüşen negatif bir enerji üretir. Biz ne düşünüyorsak oyuz. Çözüm odaklı olalım, sorunlara çözüm bulalım.
Yeni yılda güven duyalım.
Güvenmeyen kişi iletişim kuramaz. Açık değildir, derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez, gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilemez. Güven olmadan, bir ilişki de olamaz. Güvensizlik,  inancın azlığıdır. İnanalım, güvenelim.
Yeni yılda üzgün yaşamayalım. 
Mizah, Gülmek, Huzur ve Mutluluk… Bunlar sağlığa güç verir ve daha uzun bir yaşam getirir. Mutlu kişi yaşadığı çevresini geliştirir. “İyi mizah bizi doktorun elinden korur”. Mutluluk sağlık ve terapidir. Üzgün olmayı terk edelim. Hayatı keyifle yaşayalım.
Yeni yılda önce sağlık diyelim. Huzurlu ve mutlu yaşayalım.
2019 yılı reçetemizin yaşamınıza renk ve değer katmasını dileriz.
Sevgiyle, saygıyla…

Mehmet Ali Bayraktar
mab@malibayraktar.com